Ogród wertykalny, czyli jak zrobić zieloną ścianę?
Marzy Wam się zielona ściana, w swoim mieszkaniu? W takim razie świetnie trafiliście, ponieważ w tym artykule przedstawiamy jak samemu przygotować ogród wertykalny. Obecnie jest duże prawdopodobieństwo, że spotkamy go w miejscach takich jak luksusowe restauracje, biurowce czy też nowoczesne centra handlowe. Warto przenieść takie wertykalne arcydzieło bliżej siebie, abyśmy mogli cieszyć się nim każdego dnia.
Ogród wertykalny krok po kroku: proces powstawania zielonej ściany
Wykonanie ogrodu wertykalnego wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Jest to nic innego jak sieć kwiatów przymocowanych do pionowej instalacji. Warto poświęcić czas i zastanowić się nad naszą wizją zielonej ściany. Możemy posadzić nawet najzwyklejsze zioła dostępne w zwykłym sklepie. Zamiast doniczek możemy wykorzystać biodegradowalne wytłaczanki po jajkach, lub inne ekologiczne podłoże. Nie dość, że wygląda to bardzo ciekawie to dodatkowo jest bardzo ekologiczne! Skupimy się jednak na najbardziej popularnych sposobach, które powinny być solidną podstawą do wykonania własnej ściany z roślin.
Zielona ściana w praktyce – jak zrobić ogród wertykalny?
Podstawową rzeczą jest wybór miejsca, gdzie powinna znaleźć się zielona ściana. Ogród wertykalny można oczywiście umieścić
w salonie czy sypialni. Kluczowe jest jednak, aby zastanowić się, jak światło słoneczne pada na ścianę. Najlepiej, aby ekspozycja naszej zielonej ściany była zachodnia lub południowa. Są to najlepsze warunki dla ogrodu wertykalnego. Dodatkowo należy zastanowić się, czy nasze rośliny na ścianę będą miały solidne podłoże. Ściana powinna być odporna na obciążenie, ponieważ nagromadzenie donic z ziemią może finalnie ważyć kilkadziesiąt kilo.
Jeżeli w domu nie ma odpowiedniej ściany na ogród wertykalny to alternatywą może być „drewniana skrzynka” na kształt szafy bez drzwi. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można do niej zamontować kółka, przez co zieloną ścianę będziemy mogli przestawić według upodobań. Zamiast tego zawsze, można zdecydować się na hodowanie roślin metodą hydroponiczną. Hydroponika to nic innego jak hodowanie bez użycia gleby, przez co zielona ściana będzie lekka. Nieużywanie ziemi minimalizuje szansę na pojawienie się szkodników.
Kolejną rzeczą jest montaż izolacji przeciwwilgociowej oraz wybór systemu donic, w których zostaną zasadzone rośliny. Można skorzystać z gotowych modułów dostępnych w sklepach, zrobić małe półeczki lub zamontować haki. Samo skonstruowanie zielonej ściany nie jest dużym problem w stosunku do późniejszej pielęgnacji. Warto dlatego wziąć pod uwagę już na tym etapie, w jaki sposób nawadniane będą rośliny na ścianie. Najbardziej praktyczną rzeczą jest zaopatrzenie się w system automatycznego nawadniania. Mamy wtedy pewność, że każda roślina w ogrodzie wertykalnym jest prawidłowo nawodniona.
Zobacz również: Werbena patagońska, czyli świetny wybór do każdego ogrodu i jak o nią zadbać
Urodzaj zieleni w Twoim domu – jakie rośliny dobrać do ogrodu wertykalnego?
Oto najbardziej popularne rośliny używane przy budowie ogrodu wertykalnego:
- Figowiec (Ficus pumila Variegata) -ta roślina należy do gatunków pnących. Posiada drobne sercowate listki, ale mimo niewielkich gabarytów potrafi szybko urosnąć zwiększając swój rozmiar nawet kilkukrotnie, zajmując sporo powierzchni. Świetnie komponuje się z innymi roślinami.
- Tetrastigma (Tetrastigma voinierianum) – należy do rodziny winoroślowatych. Jego liście mierzą 25 cm i są złożone najczęściej z 5 listków. Połączone one są podobnie jak u kasztanowca. Dolna część jest owłosiona i czerwono-brązowa, a górna błyszcząca, ciemnozielona. Jest to solidna roślina, która szybko rośnie. Polecana jest głównie do większych ogrodów wertykalnych, chyba że właściciel małej zielonej ściany będzie je przycinał co wiosnę.
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – idealny wybór, jeśli szukamy eleganckiej rośliny. Rozpoznać możemy ją po soczyście zielonych liściach i dekoracyjnych białych kwiatach. Świetny wybór dla początkujących. Dodatkową zaletą jest dobra zdolność oczyszczania powietrza.
- Maranta (Marantha leuconeura) – roślina, która potrafi odmienić pomieszczenie. Wymaga troskliwej opieki, ale za to odwdzięcza się długą żywotnością. Dzięki wyjątkowym liściom z czerwonym unerwieniem wyglądają one jak obraz namalowany delikatnymi muśnięciami pędzla. Nie bez powodu jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych.
- Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – to popularna roślina, która jest dość minimalistyczna, ale jednocześnie wygląda imponująco. Świetnie się spisuje jako oczyszczacz powietrza. Warto dodać, że bardzo szybko rośnie. Trzeba uważać na podlewanie, ponieważ można ją bardzo łatwo przelać.
Jak podlewać ogród wertykalny – pielęgnacja zielonej ściany
Podlewanie ogródka wertykalnego jest bardzo ważną czynnością w procesie pielęgnacyjnym. Najlepiej, aby odbywało się automatycznie, zaczynając od góry. Woda i składniki odżywcze powinny mieć możliwość dotarcia do każdej rośliny. Jeśli jednak nie mamy takiego systemu, warto zieloną ścianę regularnie podlewać ręcznie, korzystając z wygodnych konewek.
Oprócz podlewania regularne przycinanie roślin jest równie ważne. Dzięki temu cała kompozycja nie zagęści się zbyt szybko, co z kolei zapobiegnie nadmiernemu rozrostowi roślin. Przycinanie pomoże również uchronić instalację przed rozprzestrzeniającymi się pasożytami. Warto również zraszać rośliny specjalnymi preparatami ekologicznymi, co pomoże w profilaktyce chorób i szkodników.
Mobilny ogród wertykalny, czyli samowystarczalna konstrukcja
Mobilny ogród wertykalny to samowystarczalna konstrukcja, składająca się ze zbiornika na wodę, roślin, pomp i oświetlenia, której podstawową funkcją jest ozdabianie przestrzeni, w której jest postawiona. Jedną z zalet mobilnego ogrodu wertykalnego jest jego mobilność, co oznacza, że można go przestawiać w dowolne miejsce w domu czy biurze. Innymi zaletami są oszczędność wody (ponieważ ma zamknięty obieg wody) i brak konieczności wykonywania skomplikowanych prac instalacyjnych.
Jednak mobilny ogród wertykalny ma też swoje wady. Wymaga więcej nakładów pracy przy pielęgnacji, w tym regularnego dolewania wody do zbiornika. Ponadto zajmuje więcej miejsca, ze względu na konieczność umieszczenia zbiornika w pewnej odległości od ściany.
Mimo że mobilny ogród wertykalny posiada kilka wad, to wciąż jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych, naziemnych ogrodów, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie wygodę, estetykę i możliwość przestawienia go w dowolne miejsce.
Dlaczego warto mieć zieloną ścianę w swoim wnętrzu? Zalety ogrodu wertykalnego
Argumentów na korzyść ogrodu wertykalnego jest naprawdę dużo. Nie chodzi tutaj wyłącznie o względy wizualne. Jest to rzecz, która zadba o odpowiednie powietrze w pomieszczeniu. Ponadto świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach, ponieważ na ścianie uda się zmieścić więcej roślin. Skonstruowanie zielonej ściany w prawidłowy sposób sprawi też, że pielęgnacja będzie zajmować mało czasu.
Ogrody wertykalne są świetnym rozwiązaniem dla miłośników roślin, którzy chcą cieszyć się ich pięknem, niezależnie od warunków i wielkości dostępnej przestrzeni. Do takiej aranżacji idealnie będzie pasował fikus benjamin, którego można postawić w doniczce w tym samym pomieszczeniu.
Oto kilka najważniejszych zalet zielonej ściany:
- Oczyszczają powietrze – zielone ściany absorbują szkodliwe substancje, takie jak pył, smog czy gazowe zanieczyszczenia powietrza, a następnie przetwarzają je na substancje odżywcze dla roślin.
- Poprawiają jakość życia – zielone ściany zapewniają naturalny filtr, pochłaniając dźwięki z otoczenia, dzięki czemu zmniejszają poziom hałasu i redukują stres.
- Oszczędzają energię – zielone ściany mogą pomóc w regulacji temperatury wewnątrz pomieszczeń, co przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na klimatyzację i ogrzewanie.
- Zwiększają biodywersyfikację – zielone ściany są idealnym środowiskiem dla różnych gatunków roślin, co przyczynia się do zwiększenia różnorodności biologicznej w mieście.
Wszystkie te zalety ogrodów wertykalnych sprawiają, że stają się one coraz bardziej popularnymi rozwiązaniami w dzisiejszych czasach. To ciekawe rozwiązanie zyskuje rozgłos wraz ze wzrostem trendu na dbanie o środowisko naturalne i nasze zdrowie staje się coraz ważniejsze.
Jak samodzielnie zrobić ogród wertykalny?
Rośliny warto posadzić na kilka tygodni przed montażem. Na kratownicach należy osadzić skrzynie z roślinami, a następnie przytwierdzić je do ściany. Pomiędzy ścianą a kratownicą umieść izolację np. PCV.
Ile kosztuje ogród wertykalny?
Cena zależna jest od wielkości ściany i systemu wykonania. Dodatkową zmienną jest ilość i rodzaj potrzebnych roślin. Natomiast średnio profesjonalnie wykonana zielona ściana kosztuje między 1500 a 2000 zł.
Jakich roślin użyć do stworzenia ogrodu wertykalnego w domu?
Zielona ściana to świetne miejsce dla pnącz i roślin obrazkowatych, które stworzą ładną bazę kompozycji. Jednym z najlepszych wyjść jest dodanie do niej mchu.
One Comment
Comments are closed.
[…] Roślina, którą prawie każdy zna. Jest bujna i smukła, o dużym tempie wzrostu. Nadaje wnętrzu tajemniczości i świetnie wpasuje się także w łazienkach. Świetnie nadaje się też do ogrodów wertykalnych. […]