Materac do spania – jaki wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele typów materacy, które niekiedy znacząco różnią się między sobą. Jak w gąszczu tylu opcji znaleźć wariant najlepszy dla siebie? Na co zwrócić uwagę? Skorzystaj z naszego przewodnika po rodzajach materacy, by ułatwić sobie znalezienie podłoża do spania na miarę swoich potrzeb!
Dlaczego wybór materac jest istotny?
To, jak dobrze się wysypiamy, w dużej mierze zależy od tego, na jakiej powierzchni śpimy. Wybierając odpowiedni materac, możemy znacząco poprawić jakość snu, co z kolei wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia – przyczynia się do lepszej koncentracji, większej efektywności w pracy oraz ogólnego zadowolenia z życia.
Jednym z najważniejszych aspektów wyboru materaca jest też jego wpływ na zdrowie kręgosłupa. Źle dobrany materac może prowadzić do bólu pleców, a w dłuższej perspektywie czasu nawet do wad postawy. Materace, które są specjalnie zaprojektowane, aby wspierać naturalną krzywiznę kręgosłupa, mogą przyczynić się do lepszego zdrowia.
Rodzaj wkładu – jakie są typy materacy do spania?
Jednym z głównych kryteriów przy wyborze materaca jest rodzaj wkładu. Istnieje kilka podstawowych typów, które różnią się konstrukcją i właściwościami. Jakie są rodzaje materacy do spania?
Materace sprężynowe posiadają rdzeń zbudowany ze sprężyn kieszeniowych, które są indywidualnie zapakowane w tekstylne kieszonki (woreczki) i pracują niezależnie od siebie, dostosowując się do ciała i zapewniając odpowiednie wsparcie (w odróżnieniu od stosowanych dawniej sprężyn bonellowych, które były ze sobą połączone w jedną całość i nie miały aż tak dobrej elastyczności punktowej).
Udoskonalona wersja materacy kieszeniowych to tzw. materace multipocket, w których liczba sprężyn przypadających na metr kwadratowy jest znacznie większa. Taka budowa zapewnia jeszcze dokładniejsze dopasowanie do ciała i jest idealna dla tych, którzy szukają bardzo precyzyjnego podparcia. Konstrukcja sprężyn umożliwia dobrą wentylację, a co za tym idzie bardziej higieniczne środowisko snu. Dla komfortu użytkowania wkład sprężynowy obłożony jest piankami.
Materace piankowe to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się kategorii materacy. Ich wkłady są w całości wykonane z pianek, z których każda ma inne właściwości. Najpopularniejsze to: konwencjonalne pianki poliuretanowe o różnej gęstości, pianka wysokoelastyczna (HR), która charakteryzuje się znakomitą sprężystością i zapewnia jeszcze lepsze dopasowanie niż standardowe pianki, pianka termoelastyczna (zwana też pianką memory lub pianką visco), która reaguje nie tylko na siłę nacisku, ale też ciepło ciała i pod ich wpływem adaptuje się do ciała użytkownika, a potem powraca do swojego pierwotnego kształtu.
Materace lateksowe są wykonywane z naturalnego lub syntetycznego lateksu. Zazwyczaj stosuje się mieszanki obu tych materiałów. Lateks naturalny powstaje w wyniku obróbki soku drzewa kauczukowego, a syntetyczny jest uzyskiwany w procesie polimeryzacji. Lateks charakteryzuje się wysoką elastycznością punktową oraz znakomitą trwałością, która sprawia, że podłoże utrzymuje swoje właściwości przez wiele lat.
Materace hybrydowe to połączenie różnych typów wkładów: rdzeń stanowią sprężyny, a zewnętrzne warstwy są zrobione z pianek i lateksu. Tak zaawansowana budowa pozwala na osiągnięcie optymalnych właściwości pod kątem komfortu i wsparcia ciała. Materace hybrydowe mogą różnić się właściwościami w zależności od zastosowanych materiałów.
Twardość materaca – w jakiej skali jest określana?
Ważnym czynnikiem wpływającym na komfort snu oraz zdrowie kręgosłupa jest twardość materaca. Do jej określenia stosuje się zazwyczaj 4-stopniową skalę. Zgodnie z nią:
– H1 – to materac miękki, odpowiedni dla osób o drobnej budowie sylwetki, których masa ciała nie przekracza 60 kg,
– H2 – to materac o średniej twardości. Jest najbardziej uniwersalny. Oferuje równowagę między wsparciem a komfortem. Polecany jest użytkownikom o wadze 60-80 kg,
– H3 – to materac twardy, który oferuje stabilne podparcie. Jest dobrym wyborem dla tych, którzy ważą ponad 80 kg albo preferują spanie na twardym podłożu,
H4 – to materac bardzo twardy, dedykowany osobom, które ważą powyżej 100 kg i potrzebują maksymalnego wsparcia.
Jaki rozmiar materaca wybrać?
Wybierając materac, warto zastanowić się, jakiej przestrzeni potrzebujesz dla komfortu nocnego odpoczynku. Materac powinie mieć taką wielkość, która umożliwi swobodną zmianę pozycji snu. Zbyt małe podłoże będzie ograniczać ruchy ciała, prowadząc do pogorszenia jakości snu.
Standardowy rozmiar materaca jednoosobowego to 90×200 cm. Jest to przestrzeń, która dla większości osób będzie w zupełności wystarczająca. Ci, którzy śpią spokojnie, rzadko przewracają się z boku na bok i mają drobną budowę ciała, będą czuć się komfortowo nawet na mniejszym materacu – 80×200 cm. Z kolei osoby, które dla wygodnego odpoczynku potrzebują szerszego materaca, mogą zdecydować się na podłoże o wymiarach 100×200 cm albo 120×200 cm.
Jeśli chodzi o materace dwuosobowe, wymiary zaczynają się od 140×200 cm. To rozwiązanie dla tych, którzy lubią spać blisko siebie, a czasem podyktowane po prostu ograniczonym metrażem sypialni. Kompromisem między komfortem snu a oszczędnym wykorzystaniem powierzchni pomieszczenia będzie materac w rozmiarze 160×200 cm, najczęściej wybierany do sypialni małżeńskich. Bardziej wymagający mogą pozwolić sobie na podłoże wielkości 180×200 cm, a nawet 200×200 cm, o ile tylko w pokoju zmieści się większe łóżko.
Szczególne właściwości materacy
W odpowiedzi na specyficzne potrzeby użytkowników producenci oferują nowoczesne technologie, które pomagają sypiać jeszcze bardziej komfortowo. Wśród nich wymienić można chociażby:
– 7 stref twardości – podział materaca na strefy dostarczające podparcie adekwatne do siły nacisku poszczególnych partii ciała (głowy, barków, lędźwi, miednicy, ud, łydek i stóp) przyczynia się do bardziej ergonomicznego ułożenia sylwetki,
– właściwości chłodzące – pianka z dodatkiem żelu zapewnia odpowiednią termoregulację, dodatkowo otwartokomórkowa struktura pianek bądź otwory wentylacyjne wspierają cyrkulację powietrza. Takie rozwiązania są idealne dla osób, które mają problem z nadmiernym poceniem się podczas snu,
– właściwości antyalergiczne – technologie redukujące rozwój roztoczy i pleśni zapewniają higienę na najwyższym poziomie, co jest istotne przede wszystkim dla osób zmagających się z alergiami.
Jak testować materac?
Ważne jest, aby przed zakupem przetestować różne rodzaje materacy i wybrać ten, który najlepiej odpowiada własnym potrzebom. Dobrze jest spędzić na każdym modelu co najmniej 10–15 minut, aby dokładnie poczuć jego właściwości. Sprawdzanie poszczególnych materacy powinno odbywać się z uwzględnieniem ulubionych pozycji snu.
Leżąc na wznak, należy wsunąć dłoń pod plecy na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeśli wchodzi ona z pewnym oporem, materac jest dobrze dopasowany do sylwetki. Ponadto ramiona i biodra powinny być na tej samej wysokości. Wiele osób lubi sypiać na boku. W takiej pozycji kręgosłup powinien układać się w linii prostej. Dobrze, gdy podczas testów, towarzyszy nam ktoś, kto fachowym okiem rzuci na ułożenie sylwetki.
W profesjonalnych salonach pomoże Ci wykwalifikowany personel. Niektóre sklepy oferują co pewien czas konsultacje z fizjoterapeutami. W innych masz możliwość testowania materaca przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nocy w domu. Warto skorzystać z tej opcji, by sprawdzić, czy wybrany mode sprawdza się na dłuższą metę.