Fikus – sekrety pięknych figowców – jak dbać i uprawiać tę roślinę w domu?
Figowiec, zwany również fikusem to bardzo ładna i dosyć mocno wymagająca roślina. Fikusy potrafią być kapryśne. Jeśli nie będziesz zmieniać jego przyzwyczajeń – odwdzięczy Ci się pięknymi zielonymi liśćmi. Przy regularnej i dobrej pielęgnacji może nas cieszyć przez wiele lat. Po kilku latach zapomnienia wraca do mody. Z tego artykułu dowiesz się jak są odmiany fikusa i jak o nie dbać!
Jakie odmiany fikusa warto hodować w domu: Figowiec benjamina, Figowiec sprężysty i Figowiec dębolistny
Fikus jest rośliną, która posiada wiele odmian. Jednakże można wyróżnić jego 3 najpopularniejsze rodzaje. Spotkamy je na półkach sklepowych czy w mieszkaniu znajomych. Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie – jak wygląda fikus? Każdy z nich różni się od siebie wyglądem dość znacząco.
Oto 3 najpopularniejsze odmiany fikusa:
- Figowiec Benjamina (Ficus Benjamina) – to niezwykle popularna roślina doniczkowa w naszych domach. Fikus ten wyróżnia się tym, że jest wysoki i posiada dużo małych zielono-białych listków. W odpowiednich warunkach jego wysokość może osiągnąć nawet 2,5 metra. W naturalnych warunkach występuje w południowej części Azji i północnej Australii. Fikus Benjamina to kapryśna roślina. Czasem może mieć na niego bardzo duży wpływ lekka zmiana temperatury lub nieznaczne obrócenie doniczki. Tak mało wystarczy, aby zaczął tracić liście. Nie należy się tym przejmować. Kwiat fikus benjamina po przyzwyczajeniu się do nowych warunków zaczyna wypuszczać nowe liście.
- Figowiec sprężysty (Ficus Elastica) – pod nazwą fikus sprężysty kryje się bardzo wiele. Mowa tu o takich okazach jak – fikus Tineke, fikus Belize czy fikus Robotusa. Figowiec sprężysty charakteryzuje się dużymi, owalnymi i mięsistymi liśćmi w przeróżnych kolorach w zależności od odmiany. Mogą one być – czrne, ciemnozielone, zielone, zielono-białe, a nawet czerwono/zielono-żółte. W naturalnych warunek ten gatunek może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości, a można go spotkać na Półwyspie Indyjskim, Indochinach i Malezji. Fikusy sprężyste są często spotykane w polskich mieszkaniach. Mogą zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń, nadając jej uroku i charakteru. Jak dbać o fikusa sprężystego? Nie są zbyt wymagające w uprawie. Wystarczy mu średnio nasłoneczniony kąt w pokoju i regularne podlewanie. Ma jeszcze jedną ogromną zaletę – bardzo szybko usuwa zanieczyszczenia z pokoju.
- Figowiec dębilostny (Ficus Lyrata) – jego nazwa wzięła się od tego, że liście fikusa dębolistnego przypominają liście dębu. Jest to niepodważalnie jedna z najmodniejszych odmian, ponieważ wygląda bardzo oryginalnie. W naturalnych warunkach spotkać go można w Afryce Zachodniej, gdzie jego wzrost wynosi aż do 15 metrów. Tak jak wspomniałem jego liście przypominają lirę lub liście dębu, a ich kolor to głęboka zieleń z białymi odznaczającymi się nerwami. Należy mu zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Temperatura w jego otoczeniu powinna oscylować miedzy 18 stopni Celsjusza a 24 stopniami Celsjusza. Uważaj na podlewanie, ponieważ można go bardzo łatwo przelać. Fikus dębolistny idealnie nada się do obszernego salonu.
Fikus – jak dbać o tę piękną roślinę: jakie warunki warto mu zapewnić, aby pięknie kwitł?
Przed zakupem fikusa należy odpowiednio wybrać dla niego miejsce. Uwzględnij przy tym odpowiednie oświetlenie i temperaturę. Figowiec preferuje świeże powietrze i dużo światła, dlatego w sezonie letnim (jeśli masz taką możliwość) wystawiaj go na balkon. Uważaj na przeciągi, fikus ich nie lubi. To wymagająca i kapryśna roślina, dlatego przed jego zakupem należy zadbać o wiedzę na ten temat. W niekorzystnych warunkach kwiat fikusa zacznie bardzo szybko zrzucać liście i obumierać.
Fikus: odpowiednia temperatura
Figowiec to roślina ciepłolubna. Latem temperatura w jego otoczeniu powinna wynosić miedzy 22 a 28 stopni Celsjusza. Natomiast w zimę powinna oscylować między 15 a 21 stopniami Celsjusza. Odmiany fikusa o różnobarwnych liściach nie tolerują niskiej temperatury i przeciągów. Trzeba pamiętać, że zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura spowoduje opadnięcie liści. Jeśli nasz figowiec stoi w miejscu, które nie spełni jego wymagań odnośnie do temperatury, to spowoduje to szybkie opadnięcie liści. W zimę warto postawić fikusa w cieplejszym miejscu lub na stojaku. W gorące letnie dni możesz spryskiwać jego liście wodą.
Fikus: odpowiednie nasłonecznienie
Figowiec jest rośliną światłolubną. Jednakże nie może być narażony na bezpośrednie oddziałowywanie promieni słonecznych. Te odmiany, które mają grube liście, można umieścić w mniej nasłonecznionych miejscach. Odmiany fikusa o drobniejszych liściach wymagają większego nasłonecznienia. W zimę można im pomóc dodatkowymi lampami. Jeśli fikus nie będzie miał odpowiedniego nasłonecznienia, to jego liście zaczną opadać, a wzrost znacznie spowolni. Nie lubi zmian w oświetleniu. Odmiany o różnobarwnych liściach mogą tracić swój piękny kolor z powodu braku światła.
Fikus: odpowiedni rodzaj gleby
Najlepsza ziemia dla fikusa to taka o neutralnym lub słabo kwaśnym odczynie pH. Nie powinna być zbyt ciężka, by woda i powietrze mogło swobodnie przez nią przechodzić. Najlepszą doniczką dla figowca jest taka, która posiada otwory drenażowe.
Zobacz również: Starzec Rowleya, czyli Senecio Rowleyanus. Jak zadbać o zwisający sznur pereł?
Zdrowe i bujne liście figowca: regularne podlewanie, nawożenie, przycinanie i usuwanie martwych liści
Odpowiedni wzrost fikusa wymaga okresowego nawożenia. Figowca należy zacząć dokarmiać po okresie odpoczynku wczesną wiosną i robić to przez całe lato aż do jesieni. Szczególnie polecane są nawozy zawierające azot – pozytywnie wpłyną na piękną koronę dla fikusa. Stosuj głównie nawozy mineralne i organiczne. Decyzje o dodatkowym nawożeniu podejmij, jeśli:
- fikus przestał rosnąć
- pędy fikusa stały się cienkie i wydłużone
- kwiat zrzuca liście lub zaczyna żółknąć
- na liściach fikusa pojawiły się plamy
- kwiat fikusa został zaatakowany przez szkodniki
Jak często podlewać fikusa? To zależy od pory roku. Latem powinno się to robić co najmniej dwa razy w tygodniu. Znowu zimą wystarczy raz w tygodniu. W czasie upałów trzeba sprawdzać stan gleby i podlewać go jak tylko górna warstwa gleby jest przesuszona. W calu dodatkowego nawodnienia można go spryskiwać wodą raz w tygodniu. Przelanie fikusa jest bardziej prawdopodobne zimą – zbyt duża ilość wody może spowodować obumarcie rośliny. Jeśli fikus stoi obok grzejnika, podlewanie musi się odbywać częściej.
- podlewaj fikusa zawsze o tej samej porze (rano lub wieczorem)
- nie używaj wody z kranu (woda powinna być odstana)
- fikus to roślina, którą możesz podlewać przegotowaną lub przefiltrowaną wodą
- woda powinna być ciepła
Najczęstsze choroby, które atakują fikusa: jak im zapobiegać?
Najczęściej występującymi chorobami u fikusa są miseczniki i przędziorki. To często spotykane mikro robaczki, które zniechęcają właściciela do tworzenia pięknej zielonej przestrzeni w swoim wnętrzu. Rośliny, które zainfekują te robaczki, stają się oklapnięte i zaczynają mieć ubytki na liściach i łodygach.
Charakterystyczną rzeczą dla chorującego fikusa jest gubienie liści. To najczęściej i najłatwiej obserwowalna cecha zainfekowanego fikusa benjamina.
Gdy zauważysz zmiany na liściach to znak, że figowiec jest zbyt obszernie podlewany. Jeśli zauważysz coś podejrzenego – koniecznie sprawdź, czy w doniczce lub ziemi nie ma pleśni. Najlepszym wyjściem będzie przesadzenie fikusa.
Warto wiedzieć!
Czy fikus nadaje się do sypialni?
Fikus nie powinien stać w sypialni. Może powodować uczulenie. Dodatkowo fikus pochłania promieniowanie w dzień, a wydala w nocy, co może prowadzić do złego samopoczucia.
Jakie miejsce lubi fikus?
Fikus wymaga umiarkowanego nasłonecznienia i pokojowej temperatury. W sezonie letnim można go wystawiać na balkon lub taras. Lubi wyższą wilgotność – warto raz w tygodniu spryskiwać jego liście wodą.
Jak długo żyje fikus?
Przy odpowiedniej pielęgnacji fikus może żyć nawet 20 lat.
One Comment
Comments are closed.
[…] Fikus (Ficus) […]