Biblioteka w domu: ciekawe pomysły na zaaranżowanie domowej biblioteczki
Czytanie jest i od zawsze było Twoją pasją? W takim razie z pewnością chciałbyś/-abyś mieć w swoim domu biblioteczkę. Jak ją zrobić, aby wyglądała naprawdę stylowo i ciekawie? Co zrobić, by biblioteka w domu dopełniała aranżację całego mieszkania? O tym w dzisiejszym artykule.
Domowa biblioteka: miejsce na Twój kącik z książkami
Masz ciągle problem z dużą ilością książek, które znajdujesz dosłownie wszędzie? Wiele razy już próbowałeś/-aś je sprzedać na portalach internetowych, ale albo nikt nie chce ich kupić, albo Ty sam/-a rezygnujesz, gdy znajdzie się potencjalny nabywca? Pora uporządkować ten bałagań. Mała biblioteka w domu pomoże Ci utrzymać ład w mieszkaniu, ponieważ wreszcie Twoje książki będą miały swoje miejsce. Ten pomysł będzie też świetny w przypadku rodzin z dziećmi, które niechętnie sięgają po lektury. Gustownie i ze stylem urządzone miejsce do wspólnego spędzania czasu z książkami z pewnością zainteresuje najmłodszych. Biblioteka w domu nie wymaga wcale wyodrębnienia specjalnego pomieszczenia na ten cel, więc możesz zdecydować się na realizację tego pomysłu nawet, jeżeli jesteś posiadaczem kawalerki lub naprawdę niedużego mieszkania w bloku. Korzyści, jakie zyskujesz to przede wszystkim:
- ład i porządek w domu;
- szybki dostęp do wszystkich książek, jakie posiadasz;
- uzupełnienie wolnej przestrzeni – w przypadku przestronnych pomieszczeń, na które nie masz jeszcze pomysłu;
- ładnie zaaranżowana przestrzeń w domu;
- możliwość zainspirowania swoją pasją do książek innych domowników, którzy niewiele czytają
Oświetlenie biblioteki w domu – co wybrać, żeby mieć komfort czytania?
Dostęp do światła jest bardzo ważny, ale ma szczególne znaczenie wówczas, gdy celem jest zorganizowanie miejsca do czytania. Biblioteka w domu powinna być zlokalizowana możliwie w najbardziej jasnym pomieszczeniu, jakie jest dostępne w domu. Dobrze oświetlony pokój z dużymi oknami będzie idealnym miejscem na zorganizowanie miejsca do czytania, ponieważ latem, kiedy dni są stosunkowo długie, nie będzie on wymagał dodatkowego oświetlania. Podobnie jest w przypadku pokoju dla dziecka – jeżeli biurko zostanie ustawione przy oknie, latem czynności takie jak odrabianie pracy domowej czy nauka czytania nie będą wymagały korzystania z lampki. Co jednak z wieczorami oraz zimą? Warto zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie, na ten czas.
Biblioteka w domu – jakie lampy wybrać?
Sklepy oferują obecnie naprawdę wiele ciekawych rozwiązań w tym zakresie. Obok tradycyjnych lampek biurkowych, które będą idealne do małych stolików i szafek nocnych, można znaleźć również wiele modeli lamp stawianych na podłodze. Są one często bardzo stylowe i dodają pomieszczeniom wiele klasy. Taki rodzaj oświetlenia będzie doskonałym wyborem do biblioteki umieszczonej w salonie albo gabinecie. Lampę stojącą warto umieścić w pobliżu miejsca do czytania, a więc w rogu kanapy, obok fotela czy za stolikiem. Świetną alternatywą dla lamp stojących będzie klinkiet umieszczony na ścianie nad takim miejscem. To rozwiązanie będzie zdecydowanie lepszą opcją w przypadku rodzin z małymi dziećmi, które mogłyby rozbić lampę. Warto zadbać o to, by światło, jakie dają urządzenia elektryczne, było neutralne i zbliżone do światła dziennego, gdyż w takich warunkach czytanie jest najbardziej komfortowe. Zbyt mocne źródło światła będzie męczyć wzrok, więc nie jest zalecane. Ciekawym uzupełnieniem aranżacji będzie również światło dekoracyjne, np. dodatkowe podświetlenie szafki z książkami czy regału. Jak widać, jest wiele rozwiązań w zakresie oświetlenia, które może być zastosowane przy realizacji pomysłu biblioteka w domu. Inspiracje dotyczące samej aranżacji takiego pomieszczenia znajdziesz w kolejnej części tego artykułu.
3 inspirujące pomysły na aranżacje biblioteki w domu
Bibilioteka w sypialni
Biblioteka w sypialni to świetny pomysł dla wszystkich, którzy lubią czytać na leżąco. Doskonałym pomysłem będzie umieszczenie półek z książkami dookoła łóżka – z prawej i lewej strony nad szafkami nocnymi oraz na górze – tuż nad wezgłowiem. Taka aranżacja jest bardzo nowoczesna i nie wymaga zbyt wiele wkładu finansowego, gdyż szafki regałowe można zrobić samodzielnie. Sypialnia jest doskonałym miejscem na zorganizowanie biblioteki przede wszystkim w przypadku kawalerek oraz małych mieszkań.
Biblioteka w gabinecie
Sypialnia jako miejsce do przygotowania biblioteki Cię nie przekonuje? Dobrą alternatywą będzie gabinet. Biblioteka w domu może być cichym miejscem, w którym domownicy będą spędzać czas na czytaniu ulubionych lektur. Zastanawiasz się jakie meble do biblioteki domowej w gabinecie będą odpowiednie? Wiele zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest całe pomieszczenie. Masz dom urządzony w estetyce typowej dla vintage i retro, w którym królują drewniane parkiety i ciemne, „królewskie”, drewniane meble? Postaw na coś podobnego obmyślając projekt biblioteki domowej. Przy gabinecie z dużym biurkiem z kasztanowego drewna doskonałym pomysłem będzie przeszklona szafa biurowa z drzwiczkami, obok której umieścisz mały stolik kawowy oraz wygodne fotele. W ten sposób z powierzchni gabinetu, jaki jest miejscem pracy, zostanie wydzielona część typowo wypoczynkowa dla miłośników czytelnictwa. Dobrym pomysłem będzie też biblioteka w salonie.
Biblioteka w salonie
Aranżację tego rodzaju wykonasz bez trudu z naszymi wskazówkami samodzielnie – nawet jeżeli nie jesteś specjalistą w zakresie aranżacji wnętrz. Biblioteka w salonie to świetne rozwiązanie, jeżeli nie masz dodatkowego pomieszczenia, które mógłbyś/-abyś przeznaczyć na taki cel. Jeżeli posiadasz dużo książek, przeznacz całą ścianę salonu na to, by postawić tam regały. Mogą być to zupełnie proste meble drewniane z widocznymi półkami. Nowoczesna biblioteka w domu powinna być zupełnie prosta, więc wystarczy, gdy zakupisz duży, przestronny zestaw regałów na ścianę w kolorze kanapy lub zasłonek. W ten sposób w pokoju znajdzie się mocne nawiązanie kolorystyczne i cały salon będzie wyglądał spójnie. W tym pomieszczeniu powinien znaleźć się również stolik oraz fotel albo wygodne krzesło.
Warto wiedzieć!
Jak urządzić bibliotekę w domu?
Pamiętaj, że domowa biblioteka to miejsce przytulne i osobiste. Aby osiągnąć taki efekt połóż na fotelu miękki gruby koc, który będzie zarazem estetycznym i funkcjonalnym dodatkiem. Jeżeli jesteś fanem stylu glamour możesz się pokusić o fotel z aksamitnym obiciem i grube puszyste poduchy. Nie zapomnij o dobrej jakości lampce!
Czy warto mieć bibliotekę w domu?
Jeśli jesteś książkowym molem to zdecydowanie tak. To miejsce w Twoim domu, które będzie Twoim azylem. Dodatkowo taka biblioteczka tworzy bardzo ciekawy charakter wnętrza.
Jak zaprojektować biblioteczkę?
Zastanów się nad konstrukcją regałów, które pomogą Ci poukładać książki w łatwy i logiczny sposób. To ułatwi Ci szukanie Twoich ulubionych pozycji. Możesz zostawić trochę wolnej przestrzeni na dodatkowe ozdoby takie jak na przykład zdjęcia.