Bardzo mała łazienka w bloku: na co zwrócić uwagę podczas aranżacji niewielkiej przestrzeni?
Aranżacja małej łazienki w bloku to nie lada wyzwanie. Na ogół takie pomieszczenia mają jedynie kilka metrów kwadratowych, dlatego trzeba się mocno wysilić, by były one funkcjonalne, zapewniały komfortowe użytkowanie, a ponadto wyróżniały się atrakcyjnym designem. Małe nowoczesne łazienki spełniają jednak te kryteria. Warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym mała łazienka w bloku stanie się przytulnym miejscem.
Projekt małej łazienki z wanną i prysznicem: podstawowe tipy w jednym miejscu
Wybierając projekt małej łazienki, należy zwrócić uwagę na to, czy ma się w niej znajdować wanna, czy prysznic. Ze względu na ograniczoną przestrzeń większą popularnością cieszy się oczywiście łazienka z prysznicem. Mała łazienka z wanną to jednak coraz chętniej wybierane rozwiązane – w jaki sposób zaaranżować taką przestrzeń, by jej nie zagracić? Najlepiej będzie zdecydować się na krótką, ale głęboką wannę. Do wielu modeli można też zainstalować szczelny parawan, który pozwoli na równoczesne korzystanie z prysznica. Łazienki z wanną i prysznicem to rozwiązanie szczególnie opłacalne w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Jak zaaranżować przestrzeń, gdy w planach jest mała łazienka z wanną i pralką? Przede wszystkim środek łazienki musi pozostawać pusty. W tej sytuacji lepiej sprawdzi się pralka ładowana od frontu, a nie od góry. Mała łazienka z prysznicem będzie łatwiejsza do urządzenia. Można zdecydować się np. na efektowny model walk-in, pamiętając, że tego typu kabiny potrzebują odpowiedniego nachylenia podłogi oraz specjalnego odpływu. Uniwersalną opcją będzie z kolei niższy brodzik. Jeżeli chodzi o wykończenie ścian, to paradoksalnie duże płytki mogą optycznie powiększyć małą łazienkę.
Małe nowoczesne łazienki – jak na małej powierzchni urządzić funkcjonalną przestrzeń?
Bardzo mała łazienka, taka jak mała łazienka w bloku 2m2, może wydawać się bardzo trudna do urządzenia. Na szczęście zadanie to nie jest niemożliwe. Istnieją specjalne serie elementów wyposażenia, czyli umywalek, muszli toaletowych, bidetów, wanien i kabin prysznicowych, przeznaczonych właśnie do tak niewielkich przestrzeni. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka, można w niej umieścić małą pralkę. Sprawdzą się też podwieszane urządzenia i meble. Warto również pamiętać o sposobach na optyczne powiększenie przestrzeni. Umożliwią to m.in.:
- błyszczące płytki,
- lustra,
- chłodne kolory,
- właściwie dobrane oświetlenie.
Zobacz również: Nowoczesna łazienka z drewnem – jak urządzić łazienkę marzeń?
Mała łazienka w bloku: jak dobrać odpowiednie kolory i oświetlenie, aby wizualnie powiększyć przestrzeń?
By mała łazienka nie była przytłaczająca, konieczne jest dobranie do niej odpowiednich kolorów i rodzaju oświetlenia. Warto wybrać też dominujący styl wnętrzarski. Świetnym rozwiązaniem będzie np. mała loftowa łazienka lub taka w stylu skandynawskim. Uniwersalną opcją jest zastosowanie w pomieszczeniu przewagi koloru białego. Osoby, które nie są jego zwolennikami, powinny zdecydować się raczej na kolory z chłodnej palety, takie jak błękity, pudrowe róże, pastelowe zielenie czy jasne fiolety. Nadadzą one wnętrzu głębi. Sprawdzą się również jasne odcienie szarości. W takich łazienkach można postawić na więcej niż jedno źródło oświetlenia. Im więcej punktów świetlnych, tym bardziej przestrzeń wyda się wizualnie większa. Dobrze jest umieścić kinkiety przy lustrze nad umywalką symetrycznie z dwóch stron lub asymetrycznie z jednej strony. Jako dekoracja i źródło światła posłużą ledowe listwy świetlne. Takie pomieszczenia nie muszą być pozbawione ozdób – miły akcent będą stanowiły np. kwiaty do łazienki.
Warto wiedzieć!
Jak zrobić ładnie małą łazienkę?
W łazience warto postawić na jasne kolory oraz unikać dużej ilości wzorów, co pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Dobrze jest zainwestować w meble z wbudowanymi szafkami, aby zaoszczędzić miejsce oraz zamontować lustra, które odbijają światło i również powiększają pomieszczenie. Półki wiszące to dobry sposób na zaoszczędzenie przestrzeni na podłodze. Odpowiednie oświetlenie również może pomóc w stworzeniu wizualnego wrażenia większej łazienki.
Jakie minimalne wymiary łazienki?
Minimalne wymiary łazienki zależą od lokalnych przepisów budowlanych, ale zazwyczaj wynoszą około 1,2 metra szerokości na 1,8 metra długości. W takiej przestrzeni powinno zmieścić się najważniejsze elementy łazienki, takie jak umywalka, toaleta oraz prysznic lub wanna.
Czy duże płytki do małej łazienki?
Duże płytki w małej łazience mogą wydawać się sprzeczne z logiką, ale takie rozwiązanie może naprawdę pomóc optycznie powiększyć przestrzeń. Małe płytki na ścianach czy podłodze mogą stworzyć wrażenie zbyt wielu linii i podziałów, co dodatkowo zniekształca proporcje pomieszczenia. Duże płytki, szczególnie te w jasnych kolorach, nadają jednolity wygląd powierzchni, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne.